500 Lumens solcelle sensorlampe, der ikke blænder øjet
Smart, let og hurtig at sætte op med overraskende kraftigt lys, der ikke blænder - Softec er endnu et nyt skud fra vores engelske producent af kvalitets solcellebelysning. "Soft" betyder blød, og lampen har fået dette navn på grund af den særlige lysflade, der ikke blænder øjet. Softec er designet til at fungere optimalt året rundt i Danmark - alene på opladning med sollys.
Den helt store force ved en sensorlampe på solcellenergi er, at der ikke skal trækkes nogen kabler, og installationen kun kræver at enheden sættes op med skruer. Derfor er det en optimal løsning på steder der er uden for rækkevidde af stikkontakten, som f.eks. ved et skur eller længst væk i haven eller indkørslen. Denne type belysning kan også benyttes præventivt mod potentielle indbrudstyve.
Lette at installere og vedligeholde
Lamperne er miljørigtigt produceret og er komplet selvforsynende med energi via deres indbyggede solcelle. De er lette at montere på forskellige typer mure og vægge, og fungerer fuld-automatisk uden ledninger eller andet besvær. Solcellepanelet forsyner løbende sensorlampen med strøm om dagen, og efter mørkets frembrud, begynder lampen at tænde automatisk når man går forbi. For at solcellelamperne skal fungere optimalt, skal de være placeret så det indbyggede solcellepanel rammes af direkte sollys minimum 4 timer om dagen.
Hvor godt virker lampen i løbet af året?
- Lampen virker normalt perfekt hele året
Specifikationer
- Lysets farve: Hvid
- Lysstyrke: 500 lumens
- Mono crystalline solcellepanel
- Lampens mål: H: 12cm, B: 11cm, Dybde: 3cm / Solcellepanelet: 14x12cm
- IP65
- On/Off knap
Pakken indeholder
- Softec Sensorlampe
- Skruer og rawplugs medfølger
- Batterier er inkluderede
- Flot design, og har for i øvrigt præsteret godt, om jeg så må sige. Bekalger ulejligheden med den dobbelte bestilling, og mange tak for hjælpen :-) Vh. Rune
- Fremragende service